top of page
Zdjęcie autoraAgnieszka Kaczmarek-Muller

Toksyczni rodzice: jak poznać, że rodzice nie są dla ciebie dobrzy


Jeśli nie czujemy się komfortowo w towarzystwie rodziców, może to być oznaką toksycznych rodziców. Dowiedz się, co to dokładnie oznacza ten termin i po czym rozpoznasz, że masz do czynienia z toksycznymi rodzicami.

 

Kim są toksyczni rodzice?

Czy kiedy odwiedzasz rodziców, na samą myśl o tym czujesz ucisk w żołądku? Jest całkiem możliwe, że dorastałeś z toksycznymi rodzicami. Zamiast bezpieczeństwa, miłości i bliskości, w obecności toksycznych rodziców odczuwamy odrzucenie, bezradność, bezwartościowość, brak empatii, a przede wszystkim presję. Związek wydaje się toksyczny, czyli trujący i szkodliwy. Toksyczni rodzice nie tylko wykorzystują swoje dzieci do własnych celów, ale także powodują ich cierpienie psychiczne i fizyczne.

 

Jak rozpoznać toksycznych rodziców?

Rodzice zazwyczaj chcą tylko tego, co najlepsze dla swoich dzieci. Nie dotyczy to jednak toksycznych rodziców. Świadomie i nieświadomie sprawiają, że czujemy się źle. Nawet w wieku dorosłym. Kiedy jednak jest to „normalna” kłótnia, a kiedy staje się toksyczna? Te typowe cechy i powiedzenia pomogą Ci rozpoznać toksycznych rodziców:

 

1. Granice są ignorowane

Wyznaczanie granic jest ważne i każdy członek rodziny powinien je szanować. Ale wygląda na to, że toksyczni rodzice nie chcą nic o tym wiedzieć. Bez względu na to, jak jasno przedstawisz swój punkt widzenia, granice zostaną przekroczone celowo lub nieumyślnie. I za każdym razem ponownie. Świadczy to nie tylko o braku szacunku, ale także stwarza duże ryzyko konfliktu na dłuższą metę .

 

2. Porównują Cię do innych

„Dlaczego nie jesteś podobny do swojego brata?”, „Nie mogłeś po prostu pójść w ślady ojca?” Auć! Takie zdania mogą bardzo zaboleć – i niestety są typowe dla toksycznych rodziców. Zamiast miłości, uznania pojawia się jedynie: „Nie jesteś wystarczający”. Spróbuj sobie uświadomić jedno: żyjesz dla siebie, a nie dla swoich rodziców. Więc nie jesteś im winny sprawozdania z tego, gdzie mieszkasz, jaką pracę wykonujesz i kogo kochasz!

 

3. Manipulacja

Czy w dzieciństwie lub nawet dzisiaj masz wrażenie, że rodzice próbowali Tobą manipulować lub skłócić Cię z kimś dla Ciebie ważnym? Jest to nie tylko niesprawiedliwe, ale także bardzo częste w przypadku toksycznych rodziców. Typowe są na przykład powiedzenia typu „Nie mów o tym tacie, bo inaczej…” lub „Mama znowu jest naprawdę głupia, prawda?” Także stwierdzenia typu: „Szkoda, że ​​nie masz już czasu dla swojej biednej, starej matki” czy „Chciałbym poznać moje wnuki, ale obawiam się, że nic z tego nie wyjdzie!” są bardzo charakterystyczne dla toksycznych rodziców. Wiedzą, które głowy trzeba nacisnąć, żeby dopadły nas wyrzuty sumienia.

 

4. Brak empatii

Zrozumienia i empatii brakuje także w przypadku toksycznych rodziców. Właśnie straciłeś pracę i jedyne, co słyszysz, to suche: „Teraz weź się w garść?” lub „Są gorsze rzeczy w życiu”? Nikt nie chce tego słyszeć. Dzięki temu toksycznemu zachowaniu Twoi rodzice pokazują Ci, że Twoje uczucia i obawy nie są warte szanowania i słuchania.

 

5. Nadmierna dewaluacja i krytyka

„Czy naprawdę chcesz podjąć tę pracę?”, „Jesteś pewien, że chcesz kupić ten dom? Czy nie jest on dla Ciebie trochę za duży?” – czy te zdania brzmią dla Ciebie znajomo? Jest to również bardzo typowe dla toksycznych rodziców. Nieważne, co zrobisz, dosłownie WSZYSTKO będzie krytykowane. Jest to nie tylko stresujące, ale także sprawia, że ​​czujesz się bezwartościowy . Na dłuższą metę zdrowie psychiczne może bardzo ucierpieć.

 

Oto wpływ, jaki toksyczni rodzice wywierają na nasze życie

Nadmierna krytyka, brak wsparcia emocjonalnego i manipulacja pozostawiają swoje piętno. Dzieci dorastające w takim środowisku często mają trudności z utrzymaniem zdrowych relacji jako dorośli, są często dotknięte chorobą lub zaburzeniem psychiczny, często cierpią na niską samoocenę, depresję , stany lękowe. Profesjonalna pomoc (np. psychoterapia) może pomóc uporać się z konsekwencjami i prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.

 

Co zrobić z toksycznymi rodzicami?

Uwolnienie się od toksycznych rodziców nie jest takie proste. W końcu to wciąż Twoi rodzice. Jednak fakt ten nie powinien uniemożliwiać Tobie prowadzenia samodzielnego, a przede wszystkim szczęśliwszego życia. Nawet jeśli będzie to skutkować zerwaniem kontaktu. Aby skierować swoje życie w bardziej pozytywnym kierunku, możesz wykonać na przykład następujące czynności:

 

·       Szukać rozmowy

Na początek możesz spróbować porozmawiać z rodzicami/matką lub ojcem, aby uświadomić im swoje niewłaściwe zachowanie. Bądź tak otwarty i szczery, jak to tylko możliwe, aby jasno dać do zrozumienia, jak bolesne jest lub było dla ciebie dane zachowanie.

 

·       Ustal jasne granice

Aby postawić granice toksycznym rodzicom, ważne jest dać jasno do zrozumienia, że ​​nie będziesz tolerować ich zachowania, które Ciebie rani. Czy czujesz się zraniony ciągłymi negatywnymi komentarzami? Wyraź swoje niezadowolenie. Nie chcesz ciągle stać pomiędzy rodzicami? Powiedz ojcu lub matce, że nie będziesz tolerować prób manipulacji.

 

·       Ogranicz kontakt

Twoi rodzice nie akceptują Twoich propozycji rozwiązań lub są twierdzą , że są nierozsądne? Wtedy może pomóc ograniczenie kontaktu. Pozwoli to na zdystansowanie się i rozmyśleniu o dalszych krokach, także Twoi toksyczni rodzice mają szansę ponownie przemyśleć swoje zachowanie i (miejmy nadzieję) dojść do porozumienia.

 

·       Jeśli nic nie pomoże: zerwij kontakt całkowicie lub na jakiś czas

Wszelkie próby rozmowy, wyjaśnień i wznowień nie przynoszą pożądanego efektu, a związek w dalszym ciągu jest toksyczny? Aby chronić swoje zdrowie psychiczne, zerwanie kontaktu całkowicie lub na jakiś dłuższy czas jedynym sposobem, aby popracować nad traumami związanymi z wychowania toksycznych rodziców. Chociaż wymaga to wiele wysiłku i odwagi, poprowadzi Twoje życie w bardziej pozytywnym i zrelaksowanym kierunku.

 

·       Pomoc terapeutyczna

Toksyczni rodzice zostawiają po sobie w psychice ślad. Aby poradzić sobie z konsekwencjami i prowadzić zdrowsze i bardziej pozytywne życie, psychoterapia jest bardzo ważna. W ten sposób uczysz się przetwarzać doświadczenia i czerpać z nich siłę, odwagę i rozwój osobisty.




7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page