top of page
Zdjęcie autoraAgnieszka Kaczmarek-Muller

Ratowanie związku: kiedy warto i jak to działa?

Twój związek się sypie - ale nie chcesz się tak łatwo poddać? Przeczytaj tutaj, w jakich przypadkach warto walczyć o partnerstwo i jakich wskazówek możesz użyć, aby uratować swój związek.


Związek- ratować czy nie?





Kiedy warto ratować związek?

Relacje są złożone i wymagają dużo pracy. Istnieje wiele możliwych trudności, a kryzysy mogą mieć wiele przyczyn. Zazdrość, ciągłe kłótnie czy brak miłości to tylko kilka przykładów. Czy masz wrażenie, że twój związek nie jest teraz gładki? Zastanawiasz się, czy związek da się jeszcze uratować? Udzielimy Ci pomocy w podjęciu decyzji i podpowiemy, jak możesz ustabilizować swój związek.


Uratować czy zakończyć związek?

Z punktu widzenia nauki i badań nad relacjami prawie zawsze warto dać partnerstwu kolejną realną szansę. Problemy w związkach są często ze względu na fakt, że nie pasujecie do siebie, oraz wynikają z pewnych wzorców zachowań, nad którymi każdy może pracować indywidualnie. Przeczytaj więcej o różnych sytuacjach:


1.Sytuacja: śpiąca miłość

Zwłaszcza w parach, które są ze sobą od dłuższego czasu, ogień i namiętność często w pewnym momencie zanikają. Masz wrażenie, że mieszkacie tylko obok siebie? Życie seksualne nie jest już ekscytujące? Prawie nigdy nie spędzacie razem intensywnie czasu i rzadko prowadzicie głębokie rozmowy?


W tym przypadku miłość zasnęła, ale masz duże szanse, by ją obudzić. Walka o związek jest tego warta - zwłaszcza jeśli spędziliście już ze sobą tyle czasu.

Z reguły miłość nie rozwiała się tutaj, a jedynie zniknęła w tle. Dzieje się tak przez stres, codzienność, nawyki...


Aby wyjść z tej sytuacji, oboje partnerzy muszą podjąć świadomą decyzję o postawieniu miłości i związku na pierwszym miejscu.


2.Sytuacja: partner już nie chce

Jeśli oboje partnerzy chcą i podejmują wysiłek, prawie zawsze udaje się wznowić związek. Ale co, jeśli partner już nie chce?


Jeśli twój partner nie czuje się już komfortowo w związku, przekonywanie go obietnicami nie ma sensu. Oczywiście nikt nie może być w związku wbrew swojej woli - a to z pewnością nie spełniłoby również twoich potrzeb. Jeśli jednak nie jest za późno, możesz podjąć ostatnią próbę: pokazać swoimi działaniami, że wasz związek też może być inny.


Jeśli to Ty nadal widzisz potencjał w związku, ale Twój partner już go nie widzi, musisz pierwsza/y zainwestować swój wysiłek. Zamiast go namawiać, pokaż partnerowi, że potraficie się razem dobrze bawić. Uczyń związek swoim najwyższym priorytetem, odpowiadaj na potrzeby partnera i okazuj mu miłość i szacunek.


Ta faza rozpieszczania może coś zmienić. Zobacz, co ty i twój partner sądzicie o tym procesie.



3.Sytuacja: ciągła kłótnia

Twój związek to więcej konfliktów i kłótni niż pięknych chwil? Przede wszystkim coraz częstsza eskalacja różnic zdań jest męcząca i narasta niezadowolenie. Jeden partner często ma wrażenie, że nigdy nie zadowoli drugiego, czuje się samotny mimo posiadania partnera.


Jednak zawsze w spór zaangażowane są dwie osoby i jest prawie pewne, że obie na tym ucierpią. Możesz wyjść z tej negatywnej spirali, jeśli oboje partnerzy zechcą dać związkowi jeszcze jedną szansę i aktywnie pracować nad wzorcami zachowań, które druga osoba lubi, a jeśli to konieczne, nauczyć się od nowa komunikacji przy pomocy wsparcia psychologicznego.


4.Sytuacja: Partner miał romans

Kiedy partner był niewierny, wstrząsa to relacją jak nic innego. Nasze zaufanie uległo ogromnemu załamaniu, kwestionujemy wszystko i już nie wiemy, w co wierzyć. Chociaż ktoś ma poczucie bezsilności na łasce sytuacji, niekoniecznie tak jest.


Jeśli mimo niewierności partnera zdecydujesz się dać związkowi jeszcze jedną szansę, możesz przy odrobinie pracy i pomocy z zewnątrz wrócić do stabilnego związku – może nawet silniejszego. Przede wszystkim staraj się zachować spokój i nie podejmować pochopnych decyzji.


5.Sytuacja: różne wartości

W związku zawsze są dwie różne osoby o różnych potrzebach, które inaczej dorastały i mają swój własny charakter. Nic więc dziwnego, że nie zawsze chcesz dokładnie tego samego. To wcale nie jest problem - a właściwie dobra rzecz!


Jeśli jednak nie zgadzasz się z powodu fundamentalnych przekonań, światopoglądu i wartości, musisz być ze sobą szczery. Czy oboje jesteście wystarczająco otwarci, aby wysłuchać się nawzajem, poznać ich postawę i przynajmniej ją zaakceptować? Czy znajdujesz kompromisy w sprawie fundamentalnych decyzji, które dotyczą was obojga - takich jak wychowywanie dzieci, przestrzeń życiowa, praca, twoja przyszłość?

Zwłaszcza ludzie z różnych kultur często mają do czynienia z tymi problemami. Nie jest to jednak niemożliwe – ważna jest wola i otwartość na wzajemną akceptację i znalezienie kompromisów. Tutaj szczerze zapytaj, czy oboje jesteście gotowi to zrobić.


6.Sytuacja: przemoc w związku

Jednym z niewielu przypadków, w których nie powinieneś ratować związku, jest przemoc. Podczas konfrontacji fizycznej twoje własne bezpieczeństwo jest zagrożone. Jeśli twój partner jest skłonny do przemocy fizycznej, oznacza to, że nie kontroluje już swojej agresji na dłuższą metę. Nie pozwól, aby było gorzej i zakończ ten związek, aby chronić siebie.


Ratowanie związku – ale jak? 5 porad:

Czy zastanawiałeś się nad swoją sytuacją i uważasz, że Twój związek zasługuje na kolejną szansę? Zwróć uwagę na te rzeczy teraz, aby uratować swój związek:


1. Skoncentruj się na pięknie

Oczywiście problemów nie należy zamiatać pod dywan. Jednak założenie, że najpierw trzeba rozwiązać wszystkie konflikty, aby móc ponownie spędzić razem czas, jest po prostu błędne. Jest to prawie niemożliwe i nieustannie wysuwa na pierwszy plan kłótnie i złe chwile.


Zamiast tego skup się na wspólnym przeżywaniu szczęśliwych chwil. Bądźcie blisko, bądźcie dla siebie czuli, zróbcie razem coś miłego. W ten sposób ponownie tworzysz więź między sobą, a radzenie sobie ze sobą jest również bardziej wyrozumiałe podczas konfliktów. Ponadto możesz lepiej zrównoważyć dobre i złe chwile i z czasem ponownie znaleźć zdrową równowagę.


2. Doceniaj partnerów

Czasami, zwłaszcza gdy jesteśmy w związku od jakiegoś czasu, zapominamy, jak naprawdę docenić naszego partnera. Co w nim kochamy? Za co jesteśmy wdzięczni i jakie nawyki sprawiają nam radość? Zapisz cechy, które cenisz u swojego partnera i wyrażaj je regularnie.


Każdy, kto czuje się doceniony, znacznie częściej odwzajemnia bliskość i miłość. Poza tym spojrzenie na sytuację z pozytywnej perspektywy może również zmienić sposób gry.


3. Unikaj kłótni

Oczywiście nikt tak naprawdę nie lubi się kłócić, a wszyscy zaangażowani cierpią z powodu ciągłych kłótni. Ale staraj się unikać kłótni, zwłaszcza w akcji ratowania waszego związku. Nie oznacza to braku wyrażania potrzeb lub po prostu akceptowania braku szacunku. Chodzi raczej o to, aby przede wszystkim nie dopuścić do powstania sporu.


Staraj się rozwiązywać nieporozumienia w konstruktywny sposób i bądź szczególnie świadomy powagi wpływu kłótni na związek. Być może wcześniej ustalony plan pomoże ci lepiej zachowywać się w sytuacjach emocjonalnych. Na przykład możesz zorganizować dla każdego osobną 15-minutową przerwę, jeśli sprawy się zaostrzą. W razie wątpliwości poszukaj wsparcia terapeutycznego, aby nauczyć się lepiej komunikować i rozumieć drugą osobę.


4. Nadaj priorytet partnerstwu

Kiedy twój partner opowiada ci o swoim dniu, czy słuchasz tylko jednym uchem? Kiedy masz pomysł na nowy projekt w domu, czy nie otrzymujesz wsparcia od swojego partnera? Nigdy nie ma czasu na bycie razem, ale zawsze jest czas na babski/męski wieczór lub przyjaciół/ki?


Związek można uratować tylko wtedy, gdy obie strony naprawdę tego chcą. Obejmuje to nie tylko pragnienie zdrowego związku, ale przede wszystkim pracę, którą trzeba w niego włożyć. Obaj partnerzy muszą chcieć ponownie nadać priorytet relacji i sobie nawzajem, zainwestować energię i pracować na szczęśliwe zakończenie. Obejmuje to również zawieranie kompromisów.


5. Świadomie wymieniaj więcej czułości

Czy fizyczna czułość stała się rzadkością w twoim związku? Czy to z powodu braku czasu, stresującej codzienności, czy też mniejszej atrakcyjności fizycznej – działaj aktywnie przeciwko temu. Brak czułości jest często wynikiem emocjonalnego dystansu.


Spróbuj ponownie aktywniej przytulać i całować swojego partnera. Skoncentruj na nim swoją uwagę i pozwól tej delikatności trwać przez co najmniej kilka sekund. To także dobry początek trzymania się za ręce podczas spaceru lub oglądania filmu.


Uwaga - brak odległości! Często znajdziesz wskazówkę, że odległość powinna zapewniać jasność. Jednak eksperci są zgodni, że odległość rzadko rozwiązuje problemy. Ponadto, po długim okresie wspólnego życia, tydzień lub dwa rozłąki rzadko są miarą tego, jak bardzo naprawdę się kochamy lub za sobą tęsknimy – w końcu przyzwyczajenie również odgrywa tutaj rolę. Oczywiście nie ma nic złego w zdrowej wolnej przestrzeni, wręcz przeciwnie. Od czasu do czasu dobre są również oddzielne hobby lub przyjaciele. W sytuacji kryzysowej nie twórz jednak jeszcze większego dystansu, tylko skup się na wspólnej pracy nad sobą.



Skąd mam wiedzieć, że związku nie da się już uratować?


Masz wrażenie, że Twojego związku nie da się już uratować? Nawet najgorsze złamania można naprawić. Zakłada to jednak kilka rzeczy. Po czym poznasz, że tak nie jest i że twój związek jest stracony:


  • Ciągle kręcą się w kółko. Każdy, kto nie widzi poprawy pomimo poważnej, otwartej komunikacji i uczciwych prób, musi zaakceptować, że albo nie ma wystarczającej zgodności, albo (przynajmniej z jednej strony) nie ma wystarczającej woli do związku.

  • Nie znajdziesz kompromisów. Kto nie potrafi znaleźć kompromisów w kwestii podstawowych idei życiowych (np. chęci posiadania dzieci), nie będzie na dłuższą metę razem szczęśliwy.

  • Niechęć. Jeśli twój partner nie jest gotowy do podjęcia niezbędnych kroków i włożenia niezbędnej pracy w związek, nadszedł czas, aby znaleźć kogoś, kto bardziej ceni ciebie, twój czas i twoją miłość.

  • Puste obietnice. Każdy, kto obiecuje pracować nad sobą i nad związkiem, a potem nie działa, nie szanuje Cię i nie jest gotowy na zobowiązanie, jakie towarzyszy partnerstwu.

  • Brak (wystarczających) uczuć. Jeśli jednemu z dwóch partnerów związku brakuje uczuć lub chęci do priorytetowego traktowania partnerstwa, niestety nie ma sposobu na obejście separacji.

  • Przemoc emocjonalna lub fizyczna. W przypadku przemocy fizycznej, ale także emocjonalnej, co często obserwuje się w przypadku życia z narcyzami lub innymi osobami z zaburzeniami osobowości, należy pilnie się rozstać.






6 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page