Kiedy jest odpowiedni czas na wspólne mieszkanie? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez pary? Oraz: Najlepsze wskazówki, jak pozostać szczęśliwą parą – kiedy już dzielicie mieszkanie od kilku lat.
Budowanie własnego gniazda z partnerem to z pewnością naprawdę miły moment. Istnieje jednak kilka drobnych przeszkód, o których powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz zamieszkać razem. Podpowiem Tobie, jakich błędów nie powinieneś popełniać i jakie wskazówki możesz zastosować, aby wszystko we wspólnym domu było takie, aby życie razem dalej dobrze się rozwijało.
Błąd nr 1: Zły moment na wspólne zamieszkanie
Oczywiście nie ma jednego klasycznego momentu, w którym powinniście zamieszkać razem. Są przyjaciółki, które mieszkają ze swoim chłopakiem dopiero po kilku pierwszych randkach, a po krótkim czasie wprowadzają się od niego. Dla innych par jednak było super, że nie przeprowadzili się od razu do wspólnego mieszkania, a dla innych dobrze było mieszkać osobno, czyli żyć osobno razem zgodnie z zasadą. Niemniej warto się trzymać wskazówek:
Nie każda para dobrze znosi, gdy oboje są świeżo zakochani i zamieszkają razem. Szczególnie, gdy ich mentalność na temat wspólnego mieszkania jest odmienna. Ponieważ to, co często wydaje się bezproblemowe w wirze zakochania, często okazuje się absolutnie nie do przyjęcia, jeśli chodzi o wspólne życie. Oraz: Nie każda para musi koniecznie dzielić mieszkanie. Poczekaj więc trochę, aż lepiej się poznacie. To nie znaczy, że nie jesteś z nim/ z nią lub że on/ona nie jest na „całe życie”. W ten sposób nie będziecie się spieszyć i jeśli podczas „testu wspólnego mieszkania” zauważycie, że naprawdę dobrze się dogadujecie, to ruszajcie razem. Ale dajcie sobie ten czas na wypróbowanie różnych rzeczy. Z drugiej strony, rozmawiajcie na temat wspólnego mieszkania, bo jeśli za długo zwlekacie i nie poruszacie tego tematu, waszych wyobrażeń wspólnego mieszkania, to znacznie trudniej będzie Wam to ponownie zmienić.
Błąd nr 2: Złe powody wspólnego mieszkania
Jeśli chcesz zamieszkać tylko ze swoim partnerem lub on z tobą, aby móc lepiej kontrolować drugą osobę, to nie o to chodzi w wspólnym zamieszkaniu. Wzajemne zaufanie jest podstawą dobrego związku, kontrola lub chęć dominacji są niekorzystne dla Waszej psychiki.
3 wskazówki, jak uniknąć typowych błędów:
Oto cztery ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę PRZED wspólnym zamieszkaniem:
Wskazówka nr 1: Meble i wyposażenie: „To jest moje, a to jest nasze”
Klasycznym błędem jest sytuacja, gdy Twój partner/partnerka po prostu w pewnym momencie wprowadza się do mieszkania drugiej osoby. Jest to najczęstszy model wybierany podczas wspólnego zamieszkania. Pomijana jest jednak bardzo ważna kewstia, jeśli nie zostaną ustalone ramy, jedno z Was będzie się czuło albo jak gość ( to będzie się tyczyć osoby która się wprowadza), albo jak „pudełko” ( osoba która udostępnia swoje mieszkanie, musi ograniczyć się w swoim mieszkaniu i stworzyć przestrzeń dla drugiej osoby), bez dokładnego omówienia i napisania reguł wspólnego zamieszkania, nie jest to dla wielu par idealny pomysł. Idealnie byłoby, gdybyście wspólnie poszukali nowego mieszkania lub, jeśli nie jest to praktyczne lub możliwe, zadbali o to, aby przeprowadzka Twojego partnera była dobrze zaplanowana, ustalona, jasna i najlepiej przelana na papier, który w widocznym miejscu zostanie powieszony, po to aby w momencie konfliktu nie zapominać o wspólnych ustaleniach. Pamiętajcie kluczowe jest to, abyście oboje czuli się komfortowo. Nie idźcie na kompromis jeśli w głębi sercu tego nie chcecie, ale myślicie, że będzie to dobry dowód miłości. Dobrym rozwiązaniem jest wspólne kupno mebli takich jak: łóżko, sofa, obraz na ścianę . Nowe łóżko, sprawi, że miejsce to stanie się wspólnym „dziewiczym” symbolem Waszej intymności. Sofa jest najczęstszym miejscem po łóżku na którym spędza się wspólnie dużo czasu, niech będzie ona przez Was wspólnie wybrana aby stała się symbolem Waszych decyzji co do gustu, wygodności, wielkości. Obraz na ścianę niech stanie się Waszą odskocznią w refleksję nad związkiem, powieszony tam gdzie razem chcecie na niego się patrzeć, przypominający o tym co Was łączy i utula ( sztuka ma aspekt leczący i kojący) Wspólnie kupione wymienione rzeczy sprawią, że mieszkanie stanie się domem dla Was obojga.
Wskazówka nr 2: Ustal zasady codziennego życia
Jako para może często myślicie, że miłość nie potrzebuje zasad. Kiedy już zamieszkacie razem, szybko zorientujecie się, że to, co dobre w normalnym wspólnym mieszkaniu, jest również dobre dla związku. Dlatego rozmawiajcie o zadaniach dnia codziennego i dzielcie się zadaniami. Dla niektórych mycie okien czy sprzątnie to tylko praca dla kobiet, a dla innych może być to rzecz od której chcą się uwolnić, ze względu na dzieciństwo, które było pod tym kątem nadmierne. Dla innych gotowanie to zmora , a dla drugich to pasja. Dlatego ważne jest aby ustalić co kto lubi, co trzeba robić i kto co robi. Dzielcie sprawiedliwie nawet najmniejszą rzecz (np. kto wymienia obrus na stole), to sprawi, że będziecie mniej zestresowani.
Często ważne jest, aby jasno powiedzieć sobie nawzajem, ile bliskości i dystansu potrzebujecie lub możecie tolerować w życiu codziennym . Może któreś z Was wróci po pracy do domu i początkowo nie będzie chciało rozmawiać. Jeśli tego nie ustalicie, sprawy mogą szybko pójść nie tak. Dajcie sobie przestrzeń, której każdy z Was potrzebuje. Nie porzucajcie więc żadnych swoich granic tylko dlatego, że zamieszkaliście razem. Rozmawiajcie o swoich granicach, ale nie po to aby partnera zmieniać lub naginać, tylko po to aby informować siebie nawzajem, co jest Waszą granicą i kiedy/ gdzie się rozpoczyna.
Wskazówka nr 3: Nie pozwólcie, aby pieniądze stały się czynnikiem w sporach
Kłótnia o pieniądze, jest nie tylko „pusta”, bo donikąd nie prowadzi, ale przede wszystkim bardzo niszcząca związek. Dlatego i tutaj obowiązują jasne zasady, które powinniście wspólnie omówić i je sobie zapisać. Np.: wspólne konto, tak czy nie, budżet domowy tak czy nie. Nieważne co, przedyskutujecie na początku, czas szybko leci aby wspólne dyskusje mogą się okazać zupełnie inaczej przez Was zapamiętane. Warto jest więc zapisać na kartce jaki model chcecie wybrać i trzymajcie się go.
Warto zapamiętać, wspólne mieszkanie to nie tylko wspólne przebywanie, to również wspólna odpowiedzialność i intensywniejsza praca nad związkiem. Naturalnie są też wskazówki mówiące, że to już najwyższy czas wspólnie zamieszkać, o nich jest poniższy filmik.
Commenti